Topp
Tilbake til hovedsiden
Kontakt oss
Image
Image
Cuba
Image Temareise på Cuba
Image Sykkeltur på Cuba
Image Firmaturer til Cuba
Nyhet! Individuelle turer på Cuba
Brasil
Nyhet! Tematur i Brasil
Image Sykkeltur i Brasil
Colombia
Temareise til Colombia
Vietnam
Nyhet! Tematur til Vietnam og Kambodsja
Image Sykkeltur i Vietnam og Kambodsja
Sør-Afrika
Nyhet! Sykkeltur til Sør-Afrika
Spania
Nyhet! Pilegrimsruta på sykkel
Image Sykkeltur i La Rioja
Image Sykkeltur i Andalucias hvite landsbyer
Sykkeltur i Andalucia: Cordoba til Granada
Sykkeltur i Katalonia
Nyhet! Sykkeltur på Mallorca
Italia
Nyhet! Mat og vin opplevelser i Italia, Barolo, Piemonte
Image Sykkeltur i Toscana
Sykkeltur i Umbria og Syd Toscana
Sykkeltur i Piemonte
Sykkeltur i Puglia
Sykkeltur på Sicilia - langs kysten
Sykkeltur på Sicilia -fra fjell til kyst
Nyhet! Sykkeltur på Sicilia -sydøstspissen, Ragusa
Image Sykkeltur på Sardinia
Nyhet! Sykkeltur Viterbo-Roma
Sykketur Roma/Lazio
Nyhet! I Ibsens fotspor i Italia
Frankrike
Nyhet! Atlanterhavskysten på sykkel
Nyhet! Sykkeltur i Cote d'Azur - langs rivieraen
Sykkeltur i Provence
Sykkeltur i Nord Burgund
Sykkeltur i Dordogne
Sykkeltur i Bretagne
Sykkeltur i Alpene
Kroatia

Øyhopping på sykkel

Portugal
Slottsruten i Portugal
Sykkeltur langs kysten
Ungarn
Sykkeltur langs Balaton-sjøen
 
Kombinert sykkel- og fotturer i Italia
Kombinert sykkel- og fotturer i områdene Lazio og Amalfikysten
Nyhet! Cinque Terre og Piemonte
Nyhet! Lazio-Abruzzo
 
Fotturer
Nyhet! Fottur i Andalucia, Alpujarra
Fottur Toscana-Chianti
Vandringer og kulturopplevelser i Covarrubias og omegn
Pilegrimsruta Covarrubias-Santiago
Image Fottur Amalfikysten
 
Sykkel-weekend, firma/ venneturer
Nyhet! Sykkelweekend i Portugal
Nyhet! Sykkelweekend i Paris
Nyhet! Sykkelweekend i Berlin
Super-weekend i Toscana
Sykkelweekend i Piemonte
Sykkel-weekend i Roma
Sykkel-weekend ved havet i Terracina
Langweekend i Andalucia
Sykkel-weekend i Nord Burgund
Sykkel-weekend i Sør Burgund
Individuelle sykkelturer
Spania: Katalonia
Spania: Andalucia- Kalifatruta
Spania: Andalucia- Hvite landsbyer
Nyhet! Individuell sykkeltur på Sardinia
Italia: Roma-Lazio
Ungarn: Balatonsjøen
Portugal: Alentejo
Spreke løyper
Nyhet! Umbria-Toscana, lange etapper
Sykkeltur i Alpene
Singelturer
Sykkeltur i Nord Burgund
Sykkeltur langs Balaton-sjøen
Firmaturer
Les mer
Image
Image
Image
Informasjon
Viktig å vite
Våre betingelser
Om oss
Presse
Gavekort
Image "Slik var reisen vår"
Skjema for tilbakemeldinger fra Oliven-Reisende
Image Kontakt oss
 
Image

 


Mandag 29.11
Dag 1, Oslo – Cape Town

Avreise fra Oslo tidlig morgen. og vi ankommer Cape Town sent mandag kveld.
Etter en lang flyreise sjekker vi inn på City Lodge Hotel, et hyggelig sted i gangavstand til det pulserende Waterfront, havneområdet med et utall av butikker, restauranter, gatemusikanter, puber og vinbarer.

Tirsdag 30.11
Dag 2, Der havene møtes (38 km)
Vi våkner opp i en svært vakker by, og vær forberedt på en overveldende naturopplevelse! Vi møter våre profesjonelle sykkelguider, og starter vår reise med en tur til Kapp det Gode Håp. Bussen kjører oss til inngangen til nasjonalparken, derfra sykler vi inn mot Kapp-punktet. Er vi heldige får vi se både impala og sebra på turen, og ganske sikkert små bavianfamilier langs veien.
Pust inn uvanlig ren luft, se hvor havene møtes, og ta turen opp til fyret før vi setter oss på syklene igjen. Ved det Indiske hav stopper vi for en picniclunsj, før vi sykler videre til Simonstown hvor vi tilbringer natten. Om været innbyr til det tar vi en en deilig ettermiddagsdukkert sammen med pingvinene på Boulders Bay, før vi møtes til velkomstmiddag på kvelden.

Onsdag 01.12
Dag 3, Busstur til Stellenbosh, på sykkel til Del Vera (21 km)
Etter frokost pakker vi sykler og bagasje og kjører til Sør-Afrikas største og mest kjente vindistrikt Stellenbosch, som skal være vår base de neste dagene. Vi bor i selve byen Stellenbosch, en vakker liten by med hyggelige restauranter, museer, gallerier, vakre bygninger og en herlig beliggenhet midt i vinlandet.
Denne dagen sykler vi til den idylliske farmen Del Vera, omkranset av Klapmuts naturpark og majestetiske Limietberge. Sykkelturen gjennom vinmarkene er forholdsvis kort, men med noen bratte stigninger. Vi avslutter turen med lunsj ute i det fri, og en smak på de første av regionens viner.
Vi spiser middag sammen på kvelden

Torsdag 02.12
Dag 4, Vingårdsbesøk på sykkel (30 km)
Dagen i dag tilbringer vi på sykkelsetet, i rolig tempo fra den ene vingården til den andre. Terrenget er forholdsvis flatt og lett, med én lengre stigning. Vi sykler stort sett på stier og grusveier, omkranset av vinmarker og nydelig landskap. Langs ruta ligger også en brandyprodusent som vi avlegger et besøk. Igjen spiser vi luNsj ute i det fri, før vi tråkker tilbake til gjestehuset for en hvil før felles middag på kvelden
F, L, M

Fredag 03.12
Dag 5, Stellenbosh – Paarl (50 km)
I dag sykler vi nordover til Agter Paarl (betyr bak Paarl), hvor veiene slynger seg mellom vinmarkene mot den imponerende “Paarl Rock”, den nest største granitt-formasjonen i verden. Vi sykler i relativt flatt landskap ca 50 km rundt den forunderlige fjellformasjonen , til den lille byen Paarl, en av de eldste byene i Sør-Afrika. Her spiser vi lunsj, før bussen tar oss tilbake til gjestehuset i Stellenbosch.
Vi kommer til å stoppe på en vinfarm underveis, for en liten pause med forfriskninger og snacks, og kanskje en smak av farmens viner.

Kvelden er til egen disposisjon, men dere som har lyst til det kan melde dere på en vidunderlig, ekte Afrikansk SPA-opplevelse(ikke inkludert). Vi ankommer Mangwanani 18 30, og blir tatt hånd om av profesjonelle massører som tar oss gjennom flere ulike velgjørende behandlinger. Vi spiser middag med musserende vin på stedet, og er tilbake på hotellet i 11-tiden

For de som ikke har lyst til å være med på SPA, bestiller vi bord til en hyggelig middag i Stellenbosch

Lørdag 04.12
Dag 6, Gjennom Jonkershoek natur-reservat (40km)
I dag sykler vi ut fra gjestehuset, gjennom Stellenbosch’s gater, og ut av byen i retning naturskjønne Jonkershoek naturreservat. Løypa på ca 40 km tar oss rundt reservatet, i et særegent og vakkert landskap, typisk for regionen. Underveis stopper vi på Rozendal Farm, hvor den unge gårdbrukeren Nathalie og hennes far serverer hjemmelaget mat og lar oss smake årgangsvin som ikke lenger er å få kjøpt i butikken. Rozendals rødvin ble av mange karakterisert som en av de beste i regionen. Nå er vinproduksjonen lagt ned, og datteren lager en meget utsøkt vinedikk etter de samme biodynamiske prinsipper som faren brukte til vinproduksjon.
Senere på dagen tar vi dere med på en kjellertur hos Bergkelder, en av Sør-Afrikas adskillig større og mer kjente vinprodusenter.
Vi bestiller bord for alle som har lyst til å spise sammen på kvelden

Søndag 05.12
Dag 7, På kirkebesøk i townshipen (sykkelfri dag)
I dag lar vi syklene stå, for å oppleve en annen side av Sør-Afrika. Vi tar dere med på et “Township-besøk” utenom det vanlige. Dette er områdene hvor de svarte ble fordrevet under apartheidregimet, og hvor millioner av mennesker fortsatt har sine hjem. Skurene står tett i Khayalitsha, folk eier ikke mye. Men ingen har klart å ta fra dem livsgleden, den store latteren og gjestfriheten. Vi besøker en lokal kirke, som lar oss ta del i søndagens gudsjeneste med firstemt sang og dans langs benkeradene. En stor opplevelse vi oppfordrer alle til å ta del i med åpent sinn – uansett religiøst ståsted.
Deretter besøker vi folk hjemme, møter mennesker som er stolte over å få oss på besøk, og gjerne forteller om sine liv.
På vei tilbake spiser vi lunsj på “Moyo”, en afrikansk restaurant som har hentet inspirasjon til menyen fra flere afrikanske kjøkken.
Kvelden til egen disposisjon, men vi bestiller bord til alle som har lyst til å spise sammen


Mandag 06.12
Dag 8, Over Helshoogte Pass (25 km)
Vi sykler fra gjestehuset over “Helshoogte Pass”, og derfra slakke unnabakker gjennom vinmarkene. Vi besøker flere vinfarmer underveis, og stopper for en vidunderlig lunsj på plenen hos Boschendal, en 300 år gammel vinfarm med bygninger i den klassiske Cape Dutch-arkitekturen som er typisk for området.
Etter lunsj tar bussen oss tilbake til Stellenbosch. Middag sammen på kvelden.

Tirsdag 07.12
Dag 9, Til Franschhoek (45 km) og Cape Town. Siste dag sykling
I dag går turen til populære Franschhoek – “det franske hjørnet”. Byen har fått navnet sitt etter de franske hugenottene som slo seg ned her etter å ha blitt fordrevet fra hjemlandet på grunn av sin religiøse overbevisning. I dag er denne idylliske lille byen kjent som Sør-Afrikas gourmethovedstad, med den ene prisvinnende restauranten etter den andre, og flere vinprodusenter verdt et besøk. Turen er på ca 45 km over fjellet, og om noen synes motbakkene virker vel lange, er det helt greit å slenge seg med bussen som går samme vei. Vi tar gode pauser med snacks og drikke underveis. På veien besøker vi Graham Beck, én av Sør-Afrikas mest anerkjente produsenter av musserende viner.
Vi spiser sen lunsj sammen på en av Franschoeks prisvinnende restauranter med utsikt over dalen.
Etter en liten spasertur i byen på egen hånd, drar vi tilbake til Cape Town, og vårt hotell City Lodge på Waterfront.
Kvelden er til egen disposisjon, men vi bestiller bord for alle som har lyst til å ta en drink eller et lett måltid sammen på et av Waterfronts mange utesteder.

Onsdag 08.12
Dag 10, Robben Island og Mandelas celle
Reisen er slett ikke over selv om syklene er parkert. Vi skal bruke dagen til å lære litt mer om dette landets forunderlige historie. Vi tar ferga til Robben Island, møter tidligere politiske fanger, besøker cella der Nelson Mandela satt fengslet 18 av sine 27 år i fangenskap.
Ettermiddagen er til egen disposisjon. Et besøk på District six museum er vel verdt et besøk. Waterfront hvor vi kommer med ferga fra Robben Island har et utall butikker og restauranter, du kan besøke verdens største vinbar, eller rett og slett rusle rundt, se på det yrende livet i havna, og lytte til stedets gatemusikanter og sangere.
Vi møtes til avskjedsmiddag på kvelden.

Torsdag 09.12
Dag 11, Cape Town
Den siste dagen i Sør-Afrika er til egen disposisjon, men de som ønsker det kan bli med oss på en liten fjelltur.
Om været tillater det vil vi ta taubanen opp opp til Table Mountain for å nyte den uforglemmelige utsikten. Fjellet med den flate toppen, og skyene som renner over kanten, er byens mest kjente landemerke. Se fjell og himmel og hav møtes, opplev en helt overveldende vakker natur.
Resten av dagen er det er fortsatt uendelig mye å gjøre i Cape Town. Rusle ned Long Street, besøk Green Market eller Pan African Market i sentrum, om du er interessert i Afrikansk kunst og håndtverk.

Vi møtes på hotellet for avreise til flyplassen kl 21 30



 



Fakta om Sør-Afrika


Hovedstad: Pretoria/Tshwane er den administrative hovedstaden, Cape Town den parlamentariske, og Bloemfontein den juridiske hovedstaden.
Språk: Sør Afrika har 11 offisielle språk. De aller fleste forstår engelsk.
Valuta: Rand
Kredittkort: De fleste kredittkort og reisesjekker
Folkemengde: ca. 48 mill
Vaksine: Kontakt helsestasjon
Visum: Nei
Vann: Rent vann i springen de fleste steder
Religion: Landet har en mix av de fleste religioner, med kristendom og islam som de største
Strøm: 220 V
 
Fakta om reisen
Programmet dag for dag
Priser og betingelser
 
Dato for avreise i 2010

29.11–10.12 2010 Ledig



Oliven Reiser AS, Byfogd Pausgt 10 A, 3717 Skien
Tlf: 35 50 27 30 | Faks 35519005 info@olivenreiser.no
Bunn